CZ/DE/EN

Aktuality

Svatý Jiří je symbolem dobra bojujícího se zlem


Zpět na seznam...

Aktuality

Svatý Jiří je hrdina křesťanských legend, rytíř udatně bojující nejen za Kristovo učení, ale jako středověký gentleman symbolicky osvobozující orientální princeznu z moci draka. Podle křesťanské věrouky byl římským vojákem, který žil ve 3. století a pocházel z dnešního Turecka. V České republice je mu zasvěcena řada kostelů. Především ty, které byly zakládány v prvopočátcích křesťanství. V našem kraji je to románská rotunda na posvátné hoře Říp, která patří mezi nejstarší dochované stavby v Čechách.

Svatý Jiří bývá zobrazován jako středověký rytíř ve zbroji s kopím, který sedí na koni a zabíjí draka. Patří ke 14 svatým pomocníkům, je ochráncem opevněných sídel a strážných míst, patronem řady rytířských řádů, skautů, vojáků, řezníků, zbrojířů ad. a také nemocných. Od nejranějších dob byl vzýván jako patron proti moru, lepře, syfilisu, jedovatým hadům a čarodějnicím. Jeho atributem je rytíř na koni osvobozující princeznu, který zabíjí draka pohanství. Boj s drakem symbolizuje boj dobra se zlem. Drak stejně jako had je obecně chápán jako symbol zla, a to nejen v naší kultuře, ale už v nejstarších náboženstvích světa.

Svatý Jiří má svátek 24. dubna a ještě částečně spadá do období Velikonoc. V lidových pranostikách je osobou, která otvírá nové vegetační období. Patří k jarním světcům, kteří mají na starost dobrou setbu a její ochranu. K dalším světcům, kteří se starají o jarní vegetaci, jsou sv. Dorota, Matěj, Řehoř, Vojtěch, Marek a Josef, každý má svůj úkol, který přispívá k dobrému životu lidí i přírody.

K svátku svatého Jiří se vztahuje řada pranostik a lidových pověr. Jedna z nich praví, že do jeho svátku se nemá sedat na ještě chladnou zem. Další pověra zakazuje v tento den pít vodu ze studny, protože hadi otrávili vodu jedem. Dále se říká: „Od sv. Jiří bývá ještě dvanáct mrazů“, „Na sv. Jiří nepohoda často hýří“, a také „Sv. Jiří zvítězil nad saní a zvítězí i nad zimou“.

Bc. Markéta Valtrová Kašparová, kurátorka etnografických sbírek