CZ/DE/EN

Aktuality

Natáčení videodokumentu o betlémářích Krušnohoří


Zpět na seznam...

Aktuality

Ačkoli se nacházíme v období léta, myšlenkami i činy jsme u adventu, a svátků vánočních. Právě nyní jsme v aktivní fázi natáčení videodokumentu o betlémářích Krušnohoří. A tak potkáváme tváře našich milých betlémářů a točíme vše o jejich tvorbě a životě. Ptáme se, proč se tomuto řemeslu věnují? Proč je řezbářství jejich láska? Proč zrovna betlém? Proč dřevo? Odpovědi jsme na začátku srpna získali od betlémáře Jakuba Roma z Vejprt, v jeho domě a Galerii JA.RO. Navštívili a vyzpovídali jsme Lukáše Rubeka v Perštejně, který vyrábí vánoční krušnohorské světelné oblouky. Z realizace dokumentu Vám přinášíme několik reportážních fotografií. Snad Vás zahřejí (u srdce).

Fotogalerie z natáčení videodokumentu

Krušnohorským betlémářům jsme se malinko věnovali i v roce minulém, tehdy vznikl dokument o betlémáři Jiřím Šafránkovi (*1937), zhlédnout ho můžete ZDE.

Projekt probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a uskutečňuje ho Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu, vedené při Regionálním muzeu v Teplicích. Centrum má ve své náplni mapovat současné projevy tradiční lidové kultury na území Ústeckého kraje. Účelem tohoto mapování je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví. Tato péče se děje v důsledku reálné obavy ze zániku dosud přežívajících jevů tradiční regionální lidové kultury na území Ústeckého kraje.
Alena Hubáčková, DiS., tel.: +420 412 359 040, hubackova@muzeum-teplice.cz
Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu