CZ/DE/EN

Aktuality

Krušnohorský betlémář Jiří Šafránek z Janova u Litvínova


Zpět na seznam...

Aktuality

Představujeme Vám medailon o betlémáři z Krušných hor, který zachycuje životní příběh lidového umělce a laskavého člověka, pětaosmdesátiletého Jiřího Šafránka z Janova u Litvínova, jenž svým prvním betlémem chtěl naštvat předsedu KSČ. Více se dozvíte v přiloženém videu.
Natáčelo se v pondělí 12. 9. 2022 na Zámku Valdštejnů v Litvínově, kde v natáčení den právě probíhala výstava betlémů pana Šafránka. Milé setkání audiovizuálně zdokumentoval pan Martin Studecký ze společnosti Ponte reports
Videodokument vznikl v rámci projektu, kterým Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu při Regionálním muzeu v Teplicích mapuje současné projevy tradiční lidové kultury v Ústeckém kraji. Účelem je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví, z důvodu reálné obavy ze zániku dosud přežívajících projevů tradiční regionální lidové kultury.
V roce 2022 byla pozornost zacílena na lidové tvůrce pracující se dřevem, konkrétně na betlémáře, neboť v Krušnohoří má tato lidová tvorba mnohaletou tradici. Prvním audiovizuálně zdokumentovaným betlémářem se stal pan Jiří Šafránek, který se tomuto řemeslu věnuje již 50 let. Dokumentace betlémářů probíhá v celém regionu Ústeckého kraje, z nasbíraných materiálů bychom v blízké budoucnosti rádi připravili ucelený videodokument mapující betlémáře z Krušnohoří a ze Šluknovska.
Projekt vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.