Ocenění za zachování a rozvoj lidových tradic Ústeckého kraje Zlatý džbánek
Od roku 2017 Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu a Ústecký kraj každoročně udělují ocenění Zlatý džbánek za zachovávání a udržovaní lidových tradic Ústeckého kraje na základě nominací odborné i laické veřejnosti. Součástí ceny je čestný diplom, Zlatý džbánek v podobě keramického džbánku a finanční dar v hodnotě 10.000 Kč.
Návrhové listy ke stažení ZDE.
Statut ocenění Zlatý džbánek
Kontaktní osoba: Bc. Markéta Valtrová Kašparová (valtrova@muzeum-teplice.cz, tel. 412 359 040).
Přehled oceněných Zlatým džbánkem za zachovávání a udržovaní lidových tradic Ústeckého kraje
2017
První ročník ocenění Zlatý džbánek se uskutečnil v prostorách litoměřickém hradu dne 19. 5. 2017. Ceny v podobě keramických džbánků byly předány v rámci zahájení Festivalu muzejních nocí 2017. Prvním oceněným byl PhDr. František Ledvinka, ředitel skanzenu v Zubnicích. Cenu dostal za celoživotní práci a podporu lidových tradic a záchranu lidové architektury v oblasti Českého středohoří. Druhým oceněným byl folklórní soubor Lužičan, který sídlí v Krásné Lípě. Cenu obdržel za udržování a obnovování lidové kultury a tradic v rámci Ústeckého kraje, zejména v oblasti Krásnolipska. Cenu přebírala paní Naďa Semelková, vedoucí souboru.
Fotogalerie
2018
Slavnostní předávání druhého ročníku ocenění Zlatý džbánek, které získaly Sonja Vydrová, majitelka dřevovýrobní firmy NBW s.r.o. v Nové Vsi v Horách a Asociace malířek a malířů kraslic České republiky, proběhlo dne 8. 12. 2018 v Zubrnicích v kostele sv. Máří Magdalény při příležitosti akce s názvem Vánoce ve Skanzenu. Průběh akce a předávání ceny můžete shlédnout v krátkém VIDEU, za jehož zpracování děkujeme Janě Dyškantové. Níže si můžete přečíst krátkou zprávu o oceněných nebo navštívit jejich webové stránky.
Sonja Vydrová (www.nbw.cz)
Asociace malířek a malířů kraslic ČR v Libotenicích (www.galeriekraslic.cz)
2019
Již druhým rokem bylo součástí každoroční vánoční akce Vánoce ve Skanzenu, která se koná v Zubrnicích, předávání ocenění Zlatý džbánek. Akce proběhla v sobotu dne 7. 12. 2019 v zubrnickém kostele sv. Máří Magdalény. V roce 2019 bylo oceněno řemeslo krajkářství a betlémářství, které se řadí mezi tradiční lidová řemesla Ústeckého kraje. Za celoživotní práci v oboru krajkářství na Chomutovsku byla oceněna Věra Vlčková a za udržování betlémářského řemesla na Šluknovsku Spolek jiříkovských betlémářů, za které převzal ocenění Oldřich Podzimek.
Krajkářka Věra Vlčková
Spolek jiříkovských betlémářů, z.s.
Fotogalerie (Za fotografie děkujeme paní Aleně Borlové.)
2020
Každoroční ocenění Zlatý džbánek za zachování a rozvoj tradiční lidové kultury Ústeckého kraje obdrželi za rok 2020 Roman Klinger z Mikulášovic a Partnerský spolek Litvínov – Herdulky, o.p.s.
Mgr. Roman Klinger obnovil v Mikulášovicích v okrese Děčín roku 2011 mnohaletou tradici velikonoční jízdy. Navázal na svého pradědečka Františka Mayera, který se podílel na jejím každoročním organizování až do jejího oficiálního zrušení německými úřady v roce 1939. Roman Klinger se spolu s přáteli a několika nadšenci snaží věrohodně obnovit tradici, jejíž kořeny sahají do roku 1845, kdy byl založen Spolek velikonočních jezdců v Mikulášovicích. Pro pořadatele obnovené velikonoční jízdy má největší význam její duchovní stránka, kterou se snaží všem účastníkům i divákům předávat. Roman Klinger je také činným betlémářem a pořadatelem pravidelných výstav betlémů v mikulášovickém kostele a patří mezi poslední aktivní mluvčí místního německého nářečí, které se naučil od své babičky.
Partnerský spolek Litvínov - Herdulky, o. p. s., v okrese Most vznikl před 20 lety a sdružuje litvínovské krajkářky. Téměř dvacet paličkářek se schází každý pátek odpoledne ve veřejně přístupných prostorách zámku Litvínov. Své výrobky představují při různých příležitostech na výstavách, společenských akcích nebo ve školách, kde si mohou žáci a studenti paličkování vyzkoušet. Jejich hlavním cílem je obnovení tradice ruční výroby zejména paličkované krajky. Během let litvínovské krajkářky uspořádali 7. ročníků paličkářského sympozia, které má vždy jedno nosné téma. V roce 2015 vytvořily expozici k významné litvínovské manufaktuře spřádající sukno. Expozice je interaktivní, obsahuje šest rozpohybovaných grafických listů, které ukazují vždy jednu manufakturní činnost.
2021
V roce 2021 byl oceněn profesor ak. mal. Jaroslav Prášil, který se věnuje paličkování, výrobě skleněných perličkových vánočních ozdob a háčkování a pletení z vrbového proutí. Je spojený s Muzeem v přírodě v Zubrnicích, které pomáhal se studenty budovat a v současné době se účastní akcí pro veřejnost, kde prezentuje tradiční řemesla.
Druhými oceněnými jsou manželé Zmítkovi, Marcel a Stanislava, kteří společně vybudovali a řídí firmu Kouzlo Vánoc. Jejich podnik sídlí v historickém centru města Krupka v Mlýnské ulici a věnuje se výrobě tradičních foukaných skleněných vánočních ozdob nad kahanem. Manželé Zmítkovi každoročně pořádají exkurze pro školy i veřejnost a tvůrčí dílny pro děti. Jejich firma je jediným výrobcem tradičních skleněných foukaných malovaných vánočních ozdob v Ústeckém kraji. Vánoční ozdoby, které vyrábí, navazují na dlouhou sklářskou tradici v Krušnohoří.
2022
Nositeli ocenění Zlatý džbánek se v roce 2022 stali Miroslava Brůnová, za vedení Klubu šité krajky při Oblastním muzeu v Chomutově a Zdeněk Oravec, mistr tesařského oboru.
Obor tradiční lidové kultury, ve kterém působí Klub šité krajky, je Krajkářství – šitá a paličkovaná krajka. Chomutovský spolek pod vedením Miroslavy Brůnové vznikl v Oblastním muzeu v Chomutově v roce 2000 a patří v České republice k jedinému uskupení krajkářek šité krajky. Členky navazují na historicky podloženou tradici výroby šité krajky v českém Krušnohoří a pravidelně se účastní krajkářských výstav a akcí a úzce spolupracují s krajkářkami ústeckého a karlovarského regionu.
Zdeněk Oravec se zabývá renovací kulturních památek v Ústeckém kraji. Ve své mnohaleté činnosti se zaměřuje na tesařské, klempířské a pokrývačské práce dominantně realizované na historických či památkově chráněných objektech. Rekonstruuje roubené a hrázděné stavby a renovuje poškozené dřevěné prvky historických objektů. Aktuálně je také regionálním přednostou Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.
Kontaktní osoba: Alena Hubáčková DiS., tel.: +420 412 359 040, hubackova@muzeum-teplice.cz