CZ/DE/EN

Výstavy

Kouzlo žánrových pohlednic


Zpět na seznam...

výstavy

11. 5. - 29. 8. / I. výstavní místnost

Výstava prezentuje dar paní Daniely Váňové, který tvoří 366 kusů žánrových pohlednic převážně z první třetiny minulého století, zahrnuje pohlednice s blahopřáními ke kalendářním cyklům – Vánocům a Novému roku, Velikonocům, Letnicím, svátku matek, pohlednice k osobním a rodinným událostem – blahopřejné k jmeninám, narozeninám, pohlednice s milostnými výjevy, k nimž patří obrázky dětí, žen nebo zamilovaných. 

Všechny tyto náměty výstava ukazuje a zároveň prezentuje množství jednotlivých technik tradičního zdobení pohlednic jako jsou ruční malba, různé tipy tisků a kolorování, zdobení zlatem a stříbrem, látkou, vytlačováním či nalepováním drobných kamínků, s některými technikami se dnes již bohužel nesetkáme. Ukazuje kouzlo a vynalézavost řemeslné práce. 

Výstava tak vypovídá nejen o různorodých technikách zdobení pohlednic, ale také o schopnosti výrobců obměňovat produkci obdobných záběrů stále novými variantami provedení. 

Vystavené žánrové pohlednice doplňuje expozice desítek sbírkových předmětů převážně z první třetiny minulého století, rozdělených dle jednotlivých motivů a ročních období.

Nina Holánová, kurátorka výstavy

Výstava je otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodin a v sobotu, ve svátek a v neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

Fotogalerie vybraných pohlednic

Fotogalerie výstavy