Aktuality
Krušnohorské krajkářství – VIDEODOKUMENT
Zpět na seznam...
Pojďte s námi zhlédnout unikátní film, který přibližuje historii i současnost paličkované krajky v Ústeckém kraji. Dozvíte se, jaké krajky se nosily v Belgii a Španělsku a jak to souvisí s výrobou krajek v Krušných horách. K zajímavostem dokumentu patří exkurze do počátků tvorby paličkované krajky v Krušných horách, která souvisí s podnikavou a odvážnou Barborou Uthmann. Jakou podobu má paličkování dnes a kdo se mu věnuje, prozradí zkušené krajkářky Miroslava Jiřincová z Kovářské nebo Irena Hejhalová, která provozuje hravou dílnu v Libochovicích. Závěř videodokumetu představuje profesora Jaroslava Prášila, který léta vytváří unikátní současnou paličkovanou krajku.
Videodokument vytvořili Markéta Valtrová Kašparová — kurátorka Regionálního muzea v Teplicích a vedoucí Regionálního centra pro tradiční lidovou kulturu Ústeckého kraje, ve spolupráci s režisérem Martinem Studeckým ze společnosti Ponte Reports. Realizaci videodokumentu finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.
V roce 2011 bylo teplické muzeum pověřeno funkcí regionálního centra pro tradiční lidovou kulturu Ústeckého kraje. Vedoucí centra se stala kurátorka etnografické sbírky Bc. Markéta Valtrová Kašparová, která svou práci v roce 2021 zaměřila na dokumentaci krušnohorského krajkářství. Výsledkem výzkumu jejího týmu je, mimo jiné, inzerovaný videodokument Krušnohorská krajka. Na stejné téma Bc. Markéta Valtrová Kašparová připravila také úspěšnou výstavu s názvem Něžná krása krajky, která ve výstavních prostorách teplického zámku představovala široké veřejnosti současnou i historickou podobu paličkované a šité krajky v Ústeckém kraji.
Paličkovaná i šitá krajka je tradiční lidové řemeslo, které má v regionu Krušnohoří dlouhou tradici. Realizaci výstavy a videodokumentu finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.