CZ/DE/EN

Aktuality

Dar keramiky značky Bihl Ledvice


Zpět na seznam...

Aktuality

V listopadu 2023 oslovil e-mailem teplické muzeum sběratel Jan Jager z Holandska s nabídkou daru jeho dlouholeté sbírky keramiky značky BIHL Ledvice z období 20. – 30. let 20. stol. Keramika tvarově i dekorem odpovídá uměleckému stylu art deco, pro který je typická geometrická stylizace a výrazná barevnost. Pan Jager sbírku systematicky tvořil 35 let. Ve sběratelství již však nadále nechtěl pokračovat. Hledal tedy její další smysluplné využití. V Holandsku pro tento typ keramiky nenašel zájemce. Nabídku proto směřoval na teplické muzeum, kam regionálně Ledvice spadají. Po půlroční vzájemné komunikaci pan Jager celou svou sbírku zabalenou v 50 banánových krabicích osobně přivezl 11. července 2024 přímo do teplického muzea. Sbírku nyní čeká očista, evidence, odborné zpracování a samozřejmě představení veřejnosti formou výstavy. 
Kdo byl Gustav Bihl
Gustav Bihl (1847–1917) byl německý důlní inženýr, průmyslník a podnikatel působící v oblastech těžby hnědého uhlí a výrobě keramiky. Dlouho úspěšně vedl těžební společnost Brüxer-Kohlenbergbau A. G., která předcházela pozdější Mostecké uhelné společnosti. Za jeho řízení se rozšířila činnost firmy o moderní mechanizované vybavení, stroje i nová těžební území. Levně zakoupil zatopené doly s kvalitním uhlím, kde byl instalován systém nádrží a čerpadel, jehož autorem byl sám Bihl. Doly byly odčerpány a firmou následně zhodnoceny. V těžebním průmyslu Bihl působil do roku 1903.
Roku 1896 odkoupil od Roberta Hankeho porcelánku v Ledvicích a začal se věnovat také výrobě keramiky. V roce 1906 firma s názvem Porzellan- und Steingutfabrik G. Bihl & Co. zaměstnávala 800 pracovníků. Průmyslový katalog z roku 1937 uvádí jako výrobní náplň firmy přepychové a fantazijní zboží, kuchyňské a mycí soupravy, lampy, ale také elektrotechnické zboží a izolátory. Podnik měl obchodní zastoupení v Berlíně, Vídni, Varšavě, Moskvě, Petrohradě, Londýně, Paříži, Bruselu, Amsterdamu, Curychu či Miláně.
Pro svou rodinu nechal Gustav Bihl postavit v 80. letech 19. století v Mostu Zahražanech v ulici Jana Žižky honosnou sídelní vilu (tzv. Bihlova vila) v alpském stylu. Gustav Bihl zemřel 19. února 1917 v sedmdesáti letech. Vedení ledvického podniku po něm převzal syn Alexander. Pod jeho správou firma i nadále prosperovala. Teprve po vypuknutí druhé světové války začala výroba upadat. Po roce 1945 byla rodina Bihlů odsunuta do Německa a její majetek byl v Čechách konfiskován.
MgA. Jitka Bažantová, kurátorka sbírek užitého umění