Aktuality
Cesta za ruční výrobou dřevěných úlů
Zpět na seznam...
V rámci dokumentace tradiční lidové kultury Ústeckého kraje si dovolujeme uveřejnit článek kolegy z varnsdorfského muzea Mgr. Josefa Rybánského s názvem Cesta za ruční výrobou dřevěných úlů: V jeden mrazivý lednový čtvrtek roku 2023 jsem z Varnsdorfu vyrazil zasněženými cestami přes Lužické hory až na kraj Českého středohoří. Cílem byla dílna ve Valkeřicích, kde Ondřej Klouček provozuje truhlářské a tesařské řemeslo založené na tradičních technologických postupech a fortelné poctivosti.
Kousek nad nově vybudovanou dílnou stojí nádherné stavení z konce 18. století s roubenou světnicí a patrem, kde jinde hledat tesaře a truhláře, že? Síň a bývalá chlévní část jsou zděné. Téměř po celé délce zdobí dům malebná pavlač. Tady pan Klouček spolu s manželkou a dětmi bydlí a zde jsme také začali naše povídání.
Ve vyhřáté světnici jsem dostal horkou kávu a představil se. „Jmenuji se Josef Rybánský, pracuji ve varnsdorfském muzeu, a pro Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu v Teplicích dokumentuji lidová řemesla spojená se dřevem.“ V domácnosti pana Kloučka jsem způsobil mírné pobavení. Spolu se svou paní se shodli, že je to s jeho prací na pováženou, když se dokumentuje pro muzejní účely. Ale později se ukázalo, že to rozhodně taková hrůza není.
Probrali jsme, co vlastně řemeslníka, který provozuje svou živnost na vesnici, trápí. Ukázalo se, že to není nedostatek zakázek nebo práce, ale spíš strach z toho, že mezi lidmi není dostatečná povědomost o tom, jak se starat o hodnotné roubené domy, které jsou i pro tuto část Českého středohoří typické. Jasně jsem cítil zodpovědnost za místo, kde žijí a sounáležitost s jeho budoucím osudem.
Pan Klouček, který se vyučil truhlářem v Karlových Varech, odešel po dokončení střední školy do Prahy, kde nabýval další cenné zkušenosti v dílně zaměřené na restaurování nábytku. Poté založil vlastní dílnu, ve které vyráběl moderní designový nábytek. Výjimečná byla tím, že v ní uplatňoval tradiční technologické postupy, které si osvojil při restaurování.
Pak už následovaly Valkeřice a zaměření na truhlářské a tesařské řemeslo. V letní sezóně je na pořadu dne tesařina a rekonstrukce památkově chráněných i nechráněných roubenek. Truhlařina přijde na řadu v zimě. Ve vyhřáté dílně vznikají pod zručnýma rukama dveře, schody a okna. Vše ručně opracované starými vídeňskými hoblíky a jemně profilované za pomoci hoblíků. V zimě dojde občas také na restaurování nábytku, ale hlavně na výrobu úlů. Pan Klouček vyrábí úly vhodné pro alternativní bezrámkové včelaření. Mezi jeho speciality patří výroba dřevěných otočných košnic a vícehranných klátů z masivních fošen. Každý „fošnoklát“ ozdobí originální jednoduchou řezbou, inspirovanou řezbami z historických úlů. Ke slovu opět přijdou hoblíky, dláta a oblíbená japonská pila. Tak vzniknou spoje, které drží tělo košnice pohromadě, trochu podobné těm na nedaleko stojící roubence.
Ve Valkeřicích se vážní zájemci mohou i lecčemu přiučit. Pan Klouček pořádá workshopy zaměřené na práci se dřevem, kde si lze osvojit dovednosti nutné pro výrobu úlů nebo se seznámit s výrobou spojů a jejich použití.
www.drevenakosnice.cz
- Zdobení klátového úlu
- Příprava tesařského spoje na bočním díle točné košnice
- Broušení dláta na oselovém brousku s diamantovým prachem