CZ/DE/EN

Výstavy

EXPLOZE DO NEKONEČNA/CREPITUS IN INFINITUM


Zpět na seznam...

výstavy

Komentovaná prohlídka výstavy se sochařem Janem Kováříkem se uskuteční v pátek 15. 3. v 18 hodin. Vstup zdarma. 

9. 2. – 31. 3. / Jízdárna teplického zámku
Autorská výstava předního českého sochaře Jana Kováříka
Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 8. 2. v 17 hodin. Výstavu uvedl kurátor Petr Svoboda. Fotogalerie + Fotogalerie z komentované prohlídky
Jan Kovářík patří mezi nejvýraznější a nejvýznamnější představitele současné sochařské scény. „Myslit v hmotě“ nejlépe vyjadřuje a mohlo by i sloužit jako motto sochaře a nás diváky přivést k pochopení jeho plastik. Řád a kompozici hmot se skrytou vnitřní energií a silou deroucí se z nitra oživují mnohdy přísně modelované linie objemů sochařových plastik. Napětí forem mezi polymorfní disociací a rytmickým členěním plastik ruší aristotelovského „Nehybného pohybovatele“ a v oživlé síle dynamických hmot jeho plastik dochází až k prudké intenzivní expanzi vyvolávající nedefinovatelný pocit prostorovosti dotýkající se a pronikající do „absolutního“ nekonečna.
SvobodaP.

Jan Kovářík se do širšího povědomí dostal jako autor bílé sochy Marie Terezie v parku pod Hradčany. Na výstavě v Teplicích uvidíte průřez jeho tvorbou za poslední desetiletí. Vedle řady velkých plastik je zde vystavena monumentální, na zemi ležící instalace, která je složena ze zhruba 2,5 tisíce malých pindíků. V předsálí výstavní místnosti jsou vystaveny kresebné skici nebo malé modely, které se postupně zvětšují. Výstava představuje také řadu závěsných objektů a jednu velkou plastiku, která je instalována v románské kryptě.

Otevírací doba
út – pá 13 – 17 hodin
so – ne 10 – 12 a 13 – 17 hodin

Dotýkat se soch je povoleno, dospělým i dětem! Přijďte si sáhnout na současné umění!

kudyznudy-RGB.jpg

Rozhlasová reportáž

iDNES.cz