Výstavy - Archiv
Teplicko objektivem Františka Fridricha
Zpět na seznam...
do 19. 9. 2021 / Jízdárna teplického zámku
Fotografie z ateliéru významného fotografa 2. poloviny 19. století
Výstava je kromě úvodních plachet s texty a fotografií Františka Fridricha rozdělena do pěti základních oddílů dle na fotografiích zobrazených oblastí: Teplice, Šanov, Krupka, Bílina, Dubí a okolí Teplic. Každá sekce je uvozena popiskami a několika mapami, které návštěvníka zorientují, kde byly v druhé polovině 19. století vystavené snímky pořízeny. Další fotografie jsou reprodukovány na stěnách a originální fotografie jsou umístěny ve skříňových vitrínách. Výstava fotografií je doplněna ukázkou dobového odívání a dalšími unikátními trojrozměrnými exponáty. Jedinečné je také vystavené reprezentativní album se souborem fotografií Teplic a okolí, které Fridrich zhotovil na objednávku města Teplice a které bylo prezentováno na Světové výstavě ve Vídni v roce 1873. Vzhledem k tomu, že fotografie jsou na výstavě reprodukovány v původní poměrně malé velikosti, byly všechny fotografie zvětšeny ve videoprezentaci, kterou si každý návštěvník může v klidu prohlédnout vsedě na přistavených lavicích. Výstavu doplňuje dobové kukátko k prohlídce stereofotografií a několik 3D brýlí, kterými si lze prohlížet na stěnách instalované 3D fotografie. Výstava vznikla ve spolupráci s Národním technickým muzeem, které kromě odborné pomoci poskytlo na výstavu několik trojrozměrných exponátů ze svých sbírek. Finančně vznik výstavy podpořilo Ministerstvo kultury ČR.
František Fridrich (1829-1892) byl ve své době jeden z nejvýznamnějších českých fotografů a jako jediný tehdejší fotograf z Čech získal i mezinárodní věhlas. Specializoval se na místopisnou fotografii, vydával také portréty osobností, série kolorovaných snímků květin a motýlů, aranžované scény k příslovím a reprodukce uměleckých děl. Jako jediný v českých zemích tiskl na vizitkách gratulace a přání. Ke zhotovování fotografií používal techniku mokrého kolodiového procesu. Série fotografií vydával v několika formátech. Nejčastějším byla vizitka, oblíbené byly také kabinetky a stereoskopické fotografie, které podávaly plastický obraz snímaného předmětu.
Fridrich se nejvíce proslavil snímky Prahy a lázeňských měst. Teplice měly to štěstí, že se staly jeho nejoblíbenějším fotografickým místem. V letech 1860–1881 je navštěvoval pravidelně během lázeňské sezóny a pořídil zde stovky topografických snímků především výletních cílů lázeňských hostů. Dokonce zde provozoval svůj obchod a sezónní fotografický ateliér. Z číslování snímků vyplývá, že pořídil minimálně 229 záběrů vizitkové série pro řadu Teplice a 169 pro Teplice a okolí.
Fridrich navazoval na práci vedutistů, oproti nim však používal také nevšední pohledy. Jeho podání pamětihodností a krajin je kompozičně vyvážené. Záběry jsou nejednou oživovány stafáží, děj na snímcích je inscenovaný a zobrazený pohyb uměle navozený. Ojedinělé jsou na Fridrichových záběrech detaily. Fridrichovy snímky přibližují, jak se lidé v Teplicích bavili, ať procházkami v parku, posezením v kavárnách nebo poslechem lázeňské kapely. Vybízejí k představám o tehdejším životě a vtahují dnešního pozorovatele do děje.
Mgr. Pavlína Boušková, kurátorka výstavy
Výstava je otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodin a v sobotu, ve svátek a v neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Fotogalerie z přípravy výstavy
- Krupka s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Rok 1872
- Obec Bílka s pohledem na Milešovku. Rok 1872
- Pohled z Letné na Šanov. Rok 1872
- Pohled z Letné na Zámecké náměstí. Rok 1872
- Střelnice na Špitálském vrchu patřila Střelecké společnosti, nejstaršímu spolku v Teplicích, který byl založen již v 16. století.
- Zámecké náměstí, pohled ke kostelu sv. Jana Křtitele a k zámku, jehož hlavní průčelí bylo po klasicistních úpravách v letech 1798–1801 od náměstí odděleno ohrazenou zahrádkou. Původně goticko-renesanční zámecký kostel Povýšení sv. Kříže prošel v letech 1799–1806 přestavbou ve stylu romantizující novogotiky.
- Pohled přes Lázeňský park na Císařské lázně s Kávovým salónem a Colloredovský palác. Parku dominuje Jubilejní kašna, na jejímž vrcholu vynikala socha vodní nymfy, která byla po roce 1930 poničena vichřicí a odstraněna.
- Západní strana Zámeckého náměstí a Dlouhá ulice s domy Město Klagenfurt a Císařská koruna, jimž ještě sousedí barokní domek U dvou červených jelenů. Pod ním byl vyhlášený hotel U města Londýna, který byl spojen s vedlejší budovou Bílý koníček a dnes zde sídlí Finanční úřad Teplice.
- Rybníčky s fontánami, květinové záhony a mladé, právě zasazené stromky v Lázeňském parku v Teplicích. Okolí Jubilejní kašny bylo oblíbeným místem k posezení a korzu.
- Zámecké divadlo bylo vybudováno v letech 1787–1789 Janem Nepomukem Clary-Aldringenem v západním křídle zámku, směřujícím do zámecké zahrady. Divadlo bylo zrušeno v roce 1929 a jeho vestibul sloužil poté jako zámecký zahradní salón.