CZ/DE/EN

Výstavy - Archiv

Rychlé šípy a další kreslená dobrodružství


Zpět na seznam...

výstavy - Archiv

25. 5. - 19. 8. / III. výstavní místnost

Výstava představuje kultovní časopisy a knihy s příběhy Jaroslava Foglara ze čtyřicátých a padesátých let 20. století společně s ukázkami tvorby autorů z let sedmdesátých a osmdesátých. Na návštěvníky zde čekají předválečné časopisy pro mládež s komiksovými dobrodružnými příběhy. Vitríny s množstvím sešitových vydání literárních děl a časopisů oživují ježci v kleci či vyřezávaní hrdinové Rychlých šípů a Bratrstva kočičí pracky. Součástí výstavy je i video Rychlonožka mudruje - aneb jak se dělá komiks, které poskytl Jakub Sobotka, ředitel T klubu - kulturní agentury v Rožnově pod Radhoštěm. Rychlonožka v něm představuje autory a osudy Rychlých šípů a kreslíř Youry vysvětluje, jak se dělá komiks.

Výstava vznikla z iniciativy sběratele Jiřího Švadleňáka, rodáka z Teplic, a prezentuje průřez jeho obsáhlou soukromou sbírkou. Byla uspořádána ve spolupráci s panem Waldemarem Petrem, kamarádem Jaroslava Foglara, který sběrateli na výstavu poskytl řadu vzácných exponátů. Soukromý sběratel a majitel sbírky vytvořil k výstavě poutavé plakáty, které vlastnoručně namaloval a zajistil i sponzora - firmu DELTA SIGN, která plakáty vytiskla, včetně letáčků a dalších dekorací.

Poslední výstava tohoto druhu se v Teplicích uskutečnila v roce 1993 a má stále mnoho pamětníků. Letošní výstava představuje průřez Foglarovým dílem ze soukromé sbírky sběratele, který si komiksy schovává už od svých osmi let. Sám si nejvíce cení hlavně časopisů Mladý hlasatel, Vpřed či Junák, v nichž zřejmě nejznámější český tvůrce komiksů pro mládež působil jako redaktor. Zajímavostí je, že v 70. letech tyto časopisy vycházely v nákladu 200 tisíc výtisků týdně a přesto byly hned vyprodané, což je dnes téměř neuvěřitelné. Ceněné jsou vedle časopisů z 30. let minulého století i první vydání Foglarových knih nakladatele Jana Kobese, takzvané Kobesovky.

Na výstavě jsou časopisy také ze 70. let, jako ABC či Ohníček. Návštěvníci zde uvidí ukázku tvorby autorů z let sedmdesátých a osmdesátých, jako je Marko Čermák, František Kobík, Jiří Veškrna, Eduard Štorch, Jan Fišer, Bohumil Konečný, Otakar Batlička a Vlastimil Toman. Sešity s komiksovými dobrodružnými příběhy jsou uspořádány chronologicky, na stěnách jsou vystaveny knižní tituly, jedná se ale jen o průřez obsáhlou sbírkou, řada titulů se do výstavy nevešla. Snad se brzy dočkáme jejího pokračování.

Výstava je otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodin a v sobotu, ve svátek a v neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

Fotogalerie výstavy