Exponát měsíce - Archiv
2023/8 : Srpen 1913 - oslavy 100. výročí bitvy u Chlumce a Přestanova
Zpět na seznam...
Exponát měsíce srpna / foyer teplického zámku / vstup zdarma
Program velkolepých oslav k 100. výročí bitvy se v Teplicích začal připravovat s dostatečným předstihem. Již v srpnu 1810 byl na podnět dvorního rady Hermanna Hallwicha vytvořen výbor pro přípravu slavností a nastíněn program lidových oslav v Chlumci a v Teplicích. Město se chystalo na stoletý návrat k velkým časům, k věrnému přiblížení Teplic roku 1813.
Zlatým hřebem oslav byla účast arcivévody Karla Františka Josefa Habsburského, budoucího císaře Karla I. a také početných deputací rakouských a říšskoněmeckých vojsk. V sobotu 30. srpna 1913 probíhaly oslavy v Chlumci. Arcivévoda přijel z Vídně zvláštním vlakem do Ústí nad Labem a poté automobilem do Chlumce, kde se zúčastnil odhalení a posvěcení Jubilejního pomníku. Poté odjel do Teplic, kde ho přivítal kníže Carlos Clary Aldringen s rodinou, místodržitelský rada Gräf a starosta Teplic Johann Husak s radními.
Neděle 31. srpna 1913 byla pro Teplice velkým dnem. Dopoledne byl za účasti arcivévody na úpatí Doubravské hory odhalen pomník na památku přítomnosti tří spojeneckých monarchů v Teplicích o sto let dříve. Tisíce přihlížejících shlédly přehlídku uniformovaných spolků a vyslechly slavnostní řeč starosty Husaka a arcivévody Karla Františka.
Arcivévoda poté navštívil v městském muzeu výstavu „Teplice před 100 lety“ a následně odjel k lázním Císařovny Alžběty (dnešním Kamenným lázním), kde se shromáždili všichni hosté slavností.
Již po poledni se v parku u Nových lázní začal chystat historický průvod. Měl představit vjezd spojeneckých monarchů s družinami a vojenskými oddíly od chlumeckého bitevního pole do Teplic. Průvod měl 400 účastníků, z toho 140 na koních, a byl členěn do čtyř skupin.
První skupina byla tvořena školní mládeží, zástupci města, cechy a ostatními spolky. V čele šli hudebníci na dechové nástroje, poté školní mistr s mládeží, městští muzikanti a početné cechy v řemeslnických šatech s cechovními prapory. Následovali je představitelé tehdejších oficiálních zastupitelů města obklopení dívkami, vpředu s nosičem městského znaku. Za nimi šel nosič klíčů, pak představitelé tehdejšího starosty, městských radních, lázeňský komisař a mnoho lázeňských hostů. Skupinu uzavírali členové střeleckého spolku s kušemi, panští myslivci a horníci. Vojenská kapela hrála staré německé pochody.
Druhá a třetí skupina představovala tři panovníky – rakouského císaře Františka I., ruského cara Alexandra I. a pruského krále Fridricha Viléma III. v doprovodu císařských kyrysníků a význačných vojevůdců s družinami – mezi nimi byly postavy polních maršálů Bianchiho, Schwarzenberga, Radeckého, Colloredo – Mansfelda, generála Kleista, knížete Metternicha. V dobových kostýmech je představovali muži z řad vojenských hodnostářů, úředníků či vážených měšťanů. Následovali je rakouští, ruští a pruští důstojníci, znázorňovaní členy teplického důstojnického klubu, a dále průvod rakouských dragounů, hudba rakouské infanterie, rakouský pěší pluk Erbach 42, pruská a ruská infanterie, pruští Lützowští myslivci, dvě rakouská děla s vozíky s municí a ruští kozáci.
Čtvrtou skupinou byl městský a venkovský lid v historických kostýmech, zástup studentů s dívkami, hudební společnost a další.
Průvod se vydal od Nových k Alžbětiným lázním, z jejichž terasy jej sledoval arcivévoda s čestnými hosty a dále pokračoval ulicemi Vrchlického, Masarykovou, U Císařských lázní a Lípovou do šanovského lázeňského parku. S ním ulicemi proudilo tisíce zvědavců. V šanovském parku u hudebního pavilonu začala okolo třetí hodiny zahradní slavnost s hudbou, divadlem, zpěvem a další zábavou. Brzy poté odcestoval arcivévoda zvláštním vlakem do Vídně. Večer zábava pokračovala zahradní slavností, v pivnicích, hostincích a šampaňském stanu.
Slavnosti se zúčastnilo ohromné množství lidí, uvádí se mezi 20.000 až 30.000. Byla několikanásobně posílena železniční přeprava na Ústecko – teplické dráze. Jen na nádraží v Teplicích bylo ten den zakoupeno na 13.000 jízdenek. Mnozí přišli pěšky. Vše se obešlo bez komplikací, publikum bylo disciplinované, organizace slavnosti byla perfektně zvládnutá, bezpečnost zajištěna četnictvem a bezpečnostní službou.
K oslavám byly jabloneckou firmou Julius Zitte zhotoveny slavnostní odznaky na návrh vídeňského sochaře Arnolda Hartiga. K dostání byly za korunu u slavnostního výboru. Byly vydány také pamětní medaile podle návrhu profesora Gerstnera, vyražené firmou A. Zasche z Jablonce.
Pavlína Boušková
- Jubilejní pomník, odhalený 30. srpna 1913 v Chlumci k 100. výročí bitvy a uctění památky rakouských vojáků. Dvacet pět metrů vysoký mírně se zužující válec z kamenných kvádrů navržený arch. Juliem Schmiedelem, na vrcholu socha lva od Adolfa Mayerla, uvnitř malířská výzdoba od Karla Krattnera (idea zmrtvýchvstání padlých bojovníků při Posledním soudu). S přípiskem A. H. Fassla (Zur Enthüllungsfeier des neuen Kulmer Schlachtendenkmals 31. Aug. 1913.) Fotografický ateliér Sattler a Lissy.
- Fotografie účastníků kostýmovaného historického průvodu. Ateliér Karl Anton Richter.
- Část kostýmovaného průvodu.
- Skupinové fotografie z teplických slavností, nalepené na kartonu s popisy kustoda teplického muzea A. H. Fassla (Zur 100. jährigen Gedenkfeier v. der Schlacht 1813 bei Kulm. Töplitz 31. August 1913. Vier Grupenbilder. Blatt 2. Vzpomínková slavnost k 100. výročí bitvy u Chlumce v roce 1813. Teplice 31. srpna 1913. Čtyři skupinové fotografie. List 2.) Fotografický ateliér Sattler a Lissy.
- Shromáždění čestných hostů oslav před budovou Lázní Císařovny Alžběty (dnes Kamenných lázní) v čele s arcivévodou Karlem Františkem Josefem, starostou Teplic Johannem Husakem, generálplukovníkem von Kesselem a místodržitelem Franzem Thunem.
- Představitelé řemeslnických cechů: provazníci.
- Část kostýmovaného průvodu.
- Část kostýmovaného průvodu s markytánským vozem.
- Představitelé generálních štábů spojeneckých vojsk v čele se třemi monarchy – ruským carem Alexandrem I., rakouským císařem Františkem I. a pruským králem Fridrichem Vilémem III.
- Představitelé řemeslnických cechů: kameníci.
- Představitelé řemeslnických cechů: kamnáři s hrnčíři.
- Nosič znaku města Teplic v doprovodu dívek.
- Skupiny, představující rakouské a pruské vojáky a Napoleonovu Mladou gardu.
- Část kostýmovaného průvodu s markytánským vozem.
- Skupiny, představující rakouské a pruské vojáky a Napoleonovu Mladou gardu.
- Pomník na památku přítomnosti tří spojeneckých monarchů v Teplicích, odhalený 31. srpna 1913. Realizace Josef Seiche. Dosud stojí na úpatí Doubravské hory. Údajně z tohoto místa sledovali car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III. bitvu u Chlumce.