CZ/DE/EN

Exponát měsíce - Archiv

2021/5 : Kabelky z krokodýlí kůže


Zpět na seznam...

exponát měsíce - Archiv

Exponát měsíce května / foyer teplického zámku /  vstup zdarma

Kabelky patří k nezbytnému módnímu doplňku každé ženy. Květnový exponát měsíce představuje netradiční ukázku dobové dámské módy 20. století. Zvířecí kůže byla dříve nejběžnější a nejvyhledávanější materiál, ze kterého se kabelky vyráběly. Kabelky a oděvní doplňky z krokodýlí kůže byly oblíbené zejména po 1. světové válce. Předními výrobci byly Francie a Itálie. Krokodýlí kůže byla vyhledávána pro svoji nádhernou texturu. 
Historie výroby a nošení kabelek má dlouhou historii. Již ve starověkém Egyptě jsou doložené jednoduché kabelky. Měly podobu malých příručních zavazadel s uchy a byly vyrobeny, podobně jako dnes, z tvrdé látky nebo kůže. Termín kabelka se však začal používat až od 2. poloviny 19. století. Jejich výroba tehdy zažila velkou revoluci. Potřeba mít u sebe kabelku a příruční zavazadlo úzce souvisí s rozvojem železnice a možností rychlejšího a pohodlnějšího cestovaní. Tuto možnost využívaly i emancipované ženy. Protože každá dáma chtěla mít své osobní věci stále při sobě, staly se kabelky nepostradatelnou součásti dámské garderoby.
Pozornost k příručním zavazadlům nejen při jejich výběru, ale také při výrobě se napřela už v 1. polovina 19. století. První kabelky nošené v ruce se objevily ve Francii a nazývaly se „réticule“. Počátky jejich používání byly spojeny s hledáním vhodného tvaru a materiálu. První „reticule“ tvarem připomínaly vojenské kabely. Časem se však nabídka různých tvarů a dekorů kabelek značně rozšířila.
V závěru 20. let a ve 30. letech 20. století byla v módě extravagance a to jak v materiálech, tak i tvarech a motivech. Ve Vídni bylo možné získat unikátní kabelky ve stylu Art Deco, které se svým dekorem inspirovaly ve starověkém Egyptě nebo arabskými vzory. Velmi oblíbené byly motivy z prostředí umění a filmu. Kabelky a peněženky s vyobrazením významných dominant měst a dalších výjevů se staly také zajímavými suvenýry z cest.
Představované kabelky jsou obě vyrobené z krokodýlí kůže. Každá byla vyrobena v jiném období a v jiném stylu.
Starší kabelka obdélníkového tvaru se zvýrazněnými bočnicemi, lesklým povrchem a hnědou barvou, je z 20. let 20. století z období funkcionalismu. Je dekorovaná výrazným prvkem krokodýlí kůže, jejíž nejnápaditější ozdobná část je vystouplý hřbetní štít. V zadní části je našité úzké kožené ucho pro uchopení do jedné ruky. Vnitřní část se dvěma kapsami je vyplněna jemnější jelení kůží. Součástí vnitřní výbavy kabelky je také malé kapesní zrcátko a peněženka. Kabelka byla zakoupena v roce 1998 od paní Alžběty Parmové, jejíž rodina vlastnila v Teplicích-Šanově cukrářství a pekařství.
Mladší kabelka má červenohnědou barvu a tvar ledvinky, v horní části je připevněna kovová montáž v barvě mosazi. Kabelka má v horní části jedno ucho e stejném dekoru a ve vnitřní části šedomodrou textilii se dvěma menšími obdélníkovými kapsami. Kabelka byla vyrobena v 60. letech 20. století a do muzea ji darovala paní Ivana Pešková z Chotoviny v roce 2010.
Bc. Markéta Valtrová Kašparová, kurátorka sbírky textilu