CZ/DE/EN

Exponát měsíce - Archiv

2021/10 : Pletená krajka paní Hany Malé z Duchcova


Zpět na seznam...

exponát měsíce - Archiv

Exponát měsíce října / foyer teplického zámku /  vstup zdarma

Paní Hana Malá se narodila roku 1936 v Duchcově, kde také dodnes žije. Po dokončení Ekonomické školy v Teplicích pracovala třicet let jako účetní u společnosti Severočeské hnědouhelné doly. Po ukončení těžby v hlubinných dolech přešla šest let před důchodem do Karlovarského porcelánu v Duchcově, kde pracovala jako mzdová účetní.

Pletení ji poprvé zaujalo již v deseti letech na základní škole při výuce ručních prací. Tato technika se jí tak zalíbila, že se sama naučila základům. V galanterii si kupovala předlohy vzorů pletených krajkových deček. Postupně zvládala čím dál složitější vzory a chtěla se ještě více zdokonalit. Když rodiče viděli její zájem, seznámili ji se starší zkušenou pletařkou, která jí předávala své zkušenosti s pletenou krajkou. Tato pletařská technika Hanu Malou natolik uchvátila, že se stala její celoživotní vášní.

Po svatbě a založení rodiny musela tato záliba na čas ustoupit do pozadí. Přesto paní Malá dál sháněla a archivovala předlohy vzorů pletených krajkových deček. Od padesátých let 20. století vycházely předlohy samostatně v Ateliéru Květen – prodejna Vkus v Praze. Později tento zdroj zanikl, od devadesátých let se vzory objevovaly v německých časopisech Neue Mode, Handarbeit, Anna a Strickdeckchen. 

Naplno se paní Malá k vytváření pletených krajkových deček vrátila až po odchodu do důchodu v roce 1991. Krajkové dečky, vytvořené paní Malou během dvaceti let, přesáhly svým počtem neuvěřitelných 3000 kusů. Své krásné krajky poprvé představila veřejnosti v roce 2008 na výstavě v Kulturním domě v Duchcově. Velkou autorskou výstavu realizovala v roce 2011 v Regionálním muzeu v Teplicích. Také měla velkou autorskou výstavu v Oblastním muzeu v Děčíně a v Muzeu krajky ve Vamberku.

Paní Hana Malá je jednou z mála žen v České republice, kterým se daří udržovat tradici rukodělné tvorby v oblasti pletené krajky. Za své celoživotní dílo a snahu uchovat mizející pletařské řemeslo si zaslouží obdiv. V roce 2019 byla zapsána do knihy rekordů v Muzeu kuriozit a rekordů v Pelhřimově.

Bc. Markéta Valtrová Kašparová, kurátorka etnografické sbírky