Aktuality - Archiv
Workshop a virtuální prohlídka výstavy Krušnohoří / Erzgebirge - umění pozdního středověku
Zpět na seznam...
Projektoví partneři Ústecký kraj, Vysoká škola výtvarných umění v Drážďanech a Oblastní muzeum a galerie v Mostě Vás srdečně zvou na závěrečný mezinárodní on-line workshop Umění pozdního středověku v hornické oblasti Krušnohoří, který se uskuteční ve čtvrtek 24. června 2021 od 10 do 16 hodin.
Akce je pořádána na závěr stejnojmenného projektu v Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020, r. č. 100289027.
Účastnický poplatek není vybírán. On-line přenos probíhá přes služby WEBEX.
Více informací ZDE
Výstava je stěžejním výstupem česko-německého přeshraničního projektu Umění pozdního středověku v hornické oblasti Krušnohoří, r. č. 100289027, financovaného z Programu na podporu. Záměrem výstavy je představit výsledky projektu na české straně a spolupráci mezi Ústeckým krajem a Vysokou školou výtvarných umění Drážďany (Hochschule für Bildende Künste Dresden). Společné česko-německé aktivity a výměna poznatků a zkušeností jsou zaměřeny na vědecký výzkum, záchranu a propagaci kulturního dědictví z období pozdního středověku v krušnohorské hornické oblasti. Projekt tak vznikl a do roku 2019 probíhal jako podpora česko-německého úsilí o zápis Hornického regionu Krušnohoří / Erzgebirge na Seznam světového dědictví UNESCO. Výstava je zaměřena na umělecký vývoj česko-saského pomezí v době největšího rozmachu krušnohorské těžby. Zdejší pohyblivá hranice nijak nebránila intenzivní kulturní výměně a na poli vizuálního umění se prakticky ztrácí. Kulturní a ekonomické propojení české a saské strany hraničních hor tak dokládá význam jednotné Evropy a společného evropského prostoru.
Ústředním symbolem vzájemné česko-německé spolupráce se stalo tondo sv. Anny Samotřetí ze sbírky Oblastního muzea a galerie v Mostě, restaurované na Vysoké škole výtvarných umění Drážďany. Řezba původně tvořila výzdobu svorníku klenby severní předsíně děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Kostel sám je pojítkem severozápadních Čech se saským Krušnohořím, neboť odtamtud k jeho stavbě a výzdobě přicházeli nejen umělci a řemeslníci, ale také nemalá finanční podpora na jeho vybudování. Regionální muzeum v Teplicích na výstavu zapůjčilo sedm sbírkových předmětů: kachel s figurou horníka v nice, 1. čtvrtina 16. století; plastiky Madona s dítětem z Krupky, kolem 1440 a Sv. Anna Samotřetí, 1513?, Sasko; plastiky ze sousoší Ukřižování - Sv. Jan Evangelista a Panna Marie Bolestná, kolem 1510, Krušnohoří; obrazy Zasnoubení sv. Kateřiny, kolem 1520, Krušnohoří a Sv. Bernard z Clairvaux, Sv. Ondřej a Sv. Malachiáš, okruh Hanse Hesse, konec 15. století.
Autorka a kurátorka výstavy: Jitka Šrejberová
Výtvarné řešení výstavy: Pavel Koch