Aktuality - Archiv
Vzpomínková akce na firmu LEINBROCK
Zpět na seznam...
Ve dnech 5. – 6. srpna 2023 proběhla v Parkcafé v bývalé nádražní budově v saské Bad Gottleubě vzpomínková akce na firmu LEINBROCK, která vyráběla domácí přístroje, převážně mlýnky na kávu a měla svou pobočku v Sobědruhách u Teplic. Uskutečnila se u příležitosti 175. výročí narození zakladatele továrny Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí založení firmy Leinbrock a zúčastnili se jí také Pavlína Boušková z Regionálního muzea v Teplicích a Jan Kvapil z Katedry germanistiky FF UJEP v Ústí nad Labem. Proběhlo příjemné setkání s potomkem zakladatele firmy panem Robertem Kühnem a pravnučkou posledního majitele sobědružského závodu Willyho Lohse paní Simone Andress, která přijela z Vídně. Nechyběla prezentace dokumentů a fotografií, vztahujících se k firmě i k pobočnému závodu v Sobědruhách a výstava kafemlýnků Leinbrock z rozsáhlé sbírky manželů Schmidtových.
Firma W. LEINBROCK byla založena v roce 1868 v saské Gottleubě a o dva roky později byly Oskarem Leinbrockem postaveny první tovární budovy. V průběhu následujících desetiletí získala firma několik patentů na své výrobky. V roce 1910 zakoupila továrnu na výrobu ocelových lan Chemnitzer und Falk v Sobědruhách u Teplic a přestavěla ji na závod, vyrábějící přístroje pro domácnost. Stávající objekty byly zcela přestavěny a postaveny nové tovární haly. Přibyla budova pro obrábění dřeva s pilou a sušárna na dřevo. Po přestavbě začala firma, od roku 1911 přeměněná na akciovou společnost, s produkcí mlýnků na kávu v několika různých provedeních, mlýnků na koření a mák a dalších kuchyňských přístrojů. V roce 1912 byla továrna rozšířena o patrovou přístavbu kovovýroby. Hala pro obrábění dřeva byla po požáru v roce 1916 nahrazena železobetonovou dvoupodlažní budovou. Tehdy se jednalo se o nejmodernější závod svého druhu.
Po smrti Oskara Leinbrocka převzal podnik, který byl nadále vedený pod starým názvem, jeho zeť Oskar Lohse. V sobědružském závodě pracovalo průměrně osmdesát zaměstnanců. V sezóně, tedy v čase okolo Vánoc, se jejich počet zdvojnásobil. V roce 1930 postavil majitel továrny v sadu vedle závodu dvojvilu čp. 196. V roce 1936 Oskar Lohse zemřel a vedení firmy převzali jeho synové, Fritz a Willy. Společně vedli podnik následujících devět let, po roce 1945 byla na podnik uvalena národní správa a majitelé vyhnáni. Podnik v saské Gottleubě byl v provozu až do roku 1985.
Po znárodnění se továrna v Sobědruhách stala součástí n. p. Spojené smaltovny a závody na kovové zboží. Později zde sídlila továrna na nábytek Interier. Areál se nachází v Důlní ulici a dnes zde sídlí firma Fluokov, s. r. o.
Pavlína Boušková
- Zleva Jan Kvapil, Pavlína Boušková, sběratelé kafemlýnků Detgard a Karsten Schmidtovi a potomek zakladatele firmy Leinbrock Robert Kühn
- Dvojvila majitele továrny v Sobědruhách, postavená v roce 1930
- Prezentace se snímky závodu v Sobědruhách
- Malá část sbírky manželů Schmidtových
- Závod v Sobědruhách
- Prezentace se snímky závodu v Sobědruhách
- Původ mlýnků na kávu lze poznat podle loga. Mlýnek vlevo byl vyroben v Sobědruhách, ten vpravo v Bad Gottleubě