Aktuality - Archiv
Přednáška Historická krajina sz. Čech, její proměny, přírodní ohrožení a katastrofy
Zpět na seznam...
V rámci projektu Archeologie ve světovém dědictví – krajiny těžby cínu (ArchaeoTin) se ve středu 23. října od 17 hodin uskutečnila v návštěvnické místnosti teplického zámku přednáška Historická krajina sz. Čech, její proměny, přírodní ohrožení a katastrofy.
Přednášející historik Vilém Zábranský zastupuje Katedru historie FF UJEP a Ústav archeologické památkové péče sz. Čech. Krajina Krušných hor, podkrušnohorských pánví či Českého středohoří představuje jedinečný fenomén, který nemá v kontextu nejen České republiky, ale i Evropy obdoby.
Na velmi malém území nabývá různorodou tvář, kterou formovaly přírodní procesy a zejména lidské ruce. Krajina se proměnila jak v důsledku zemědělské činnosti, tak v souvislosti těžbou cínu, stříbra nebo hnědého uhlí. Typický reliéf, geologie a lidská činnost pak vytvářely také podmínky pro přírodní ohrožení a katastrofy, které dopadaly na lidskou společnost.
V rámci přednášky jsme se podívali na nejdůležitější mezníky ve vývoji historické krajiny, dále pak na zemětřesení a sesuvy v Českém středohoří v 18. století nebo bleskové povodně z roku 1927, které drtivě zasáhly Teplicko. Konečně jsme se zastavili u strategií, jak lidé tyto přírodní jevy vnímali a jak se s nimi vyrovnávali.
Fotogalerie
Projekt ArcheoTin
Interreg