CZ/DE/EN

Aktuality - Archiv

Poslední komentovaná prohlídka výstavy Hmyz, krása a bohatství Českého středohoří


Zpět na seznam...

Aktuality - Archiv

Srdečně Vás zveme do Jízdárny teplického zámku na komentovanou prohlídku výstavy Hmyz, krása a bohatství Českého středohoří, která se uskuteční v pátek 22. 9. 20223 od 18 hodin. Výstavou Vás provedou Iva Kolorenčová a Miroslav Žemlicka. Vstup na akci je zdarma.

kudyznudy-RGB.jpg

Hmyz, krása a bohatství českého středohoří
26. 5. – 1. 10. 2023 / Jízdárna teplického zámku / letní otevírací doba do 18:00!
Výstava odhaluje půvab, různorodost a pestrost hmyzu Ústeckého kraje, se zvláštním zřetelem na oblast Českého středohoří. Představuje největší a nejucelenější sbírku motýlů Českého středohoří, doplněnou o pestrobarevné a exotické motýly z muzejních sbírek a vlastních chovů. Neopomíjí ani muzejní sbírku brouků a sociálně žijícího hmyzu, jako jsou včely a mravenci. Vystaveny jsou stovky preparovaných exponátů společně se zajímavostmi z hmyzího života, dokonalými kresbami hmyzu a profesionálními ilustračními fotografiemi.
Hmyz je pro náš život nepostradatelný, proto se výstava věnuje i ochraně přírody a s ní souvisejícími záchrannými programy, které budou představeny na řadě doprovodných přednášek a dalších akcích k výstavě. Dotýká se také v současnosti důležité otázky zachování chovu včel a jeho podpory. Nechybí ani přehlídka známých zahradních škůdců a nezvaných hostů našich domácností.
Zájemci o entomologii najdou na výstavě cenné rady z oboru, představeny jsou i entomologické pomůcky či potřeby pro lov. Výstava v teplickém muzeu nabízí nevídaný přehled toho, co se z hmyzí říše dlouho skrývalo v muzejním depozitáři a co se můžete o hmyzu našeho regionu, kdy dozvědět.
Na výstavě je prezentována rozsáhlá sbírka motýlů Českého středohoří čítající 50 krabic motýlů, 50 krabic brouků regionálního sběratele Václava Pulce a 12 krabic cizokrajného hmyzu, ze zoologické sbírky teplického muzea, která celkem obsahuje 15 000 zástupců hmyzu. Ve vystavené sbírce jsou zástupci denních a nočních motýlů Českého středohoří, představující 1942 druhů vyskytujících se na různých stanovištích a v různých typech biotopů (louka, voda, les a zahrada). Unikátním motýlem je ten z titulní strany pozvánky a plakátu, který se stal jednotným motivem doprovázející celou výstavu. Jedná se o holotyp nového druhu makadlovky (Stenolechoides pseudogemellus), který byl poprvé pro vědu popsán právě z Českého středohoří (Tlučeň). Dalšími unikáty jsou motýli, kteří byli publikováni jako nové druhy pro celou Českou republiku. K zajímavostem patří také vystavené doklady o výskytu přástevníka pryšcového z Českého středohoří, který je v Čechách již dávno vymřelý. 
Stejně jako všechny kraje má i Ústecký kraj svá specifická území, která se svým charakterem vymykají zbytku Čech. Oblast Českého středohoří je významným termofytikem, které najdeme již jen v okolí Prahy a na jižní Moravě. Tomu odpovídá výskyt vzácných převážně teplomilných druhů flory a fauny, které výstava Hmyz, krása a bohatství Českého středohoří prezentuje.
Součástí výstavy jsou také fotografie Českého středohoří Tomáše Vlasáka, fotografie muzejní fotografky Zlatky Ceé a pérové (technické) kresby entomologa Lukáše Blažeje, který dokumentuje hmyz i pro Národní muzeum v Praze. Nechybí fotografie detailů hmyzu z elektronového mikroskopu od Lukáše Kejzlara z Technické univerzity v Liberci. Zastoupena je i forenzní soudní entomologie a koprofágní hmyz. Kromě vitrín naplněných entomologickými exponáty a hmyzožravci (ptáci, divoké prase ad.), jsou k vidění také živé strašilky.