CZ/DE/EN

Aktuality - Archiv

Osazení sanktusníku kostela sv. Valentina v Novosedlicích


Zpět na seznam...

Aktuality - Archiv

Dnes 29. září 2022 došlo v dopoledních hodinách k novému osazení opravené sanktusníkové věžičky poutního kostela svatého Valentina v Novosedlicích. Mimořádná podívaná se odehrávala přímo v centru obce — u křižovatky Kostelní ulice a ulice Vrchoslavského.
Na kostele svatého Valentina tím byla završena obnova dožilých částí konstrukce krovu, stropu a sanktusníkové věže. Rekonstrukce probíhala několik měsíců. Renovace se ujal pan Zdeněk Oravec prostřednictvím své firmy Tesařství Čenda.
Zdeněk Oravec se zabývá renovací kulturních památek v Ústeckém kraji dlouhá léta. Ve své činnosti se zaměřuje na tesařské, klempířské a pokrývačské práce dominantně realizované na historických či památkově chráněných objektech. Důkazem jeho mimořádného řemeslného talentu je svěření funkce regionálního přednosty Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky v regionu Ústecka, kterou aktuálně zastává.
Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu Ústeckého kraje při Regionálním muzeu v Teplicích pana Zdeňka Oravce nominovalo na ocenění Zlatý džbánek pro rok 2022.
Gotický poutní kostel svatého Valentina v Novosedlicích pochází ze 14. století a v letech 1710–1711 byl barokně přestavěn Christianem Laglerem z Teplic. Jedná se chráněnou kulturní památku České republiky.
Sanktusová věž neboli sanktusník je malá a štíhlá věžička nacházející se na hřebeni střechy presbytáře kostela obvykle zhruba nad hlavním oltářem, méně často (především u staveb z období pozdní gotiky) též na hřebeni střechy hlavní lodi nebo nad křížením lodí.
Není bez zajímavosti, že Zdeněk Oravec za obnovu kulturních památek získal v roce 2020 titul Živnostník roku Ústeckého kraje a ve stejnojmenné celorepublikové soutěži obsadil třetí místo.
Text a foto: Alena Hubáčková, DiS., tel.: 412 359 040, hubackova@muzeum-teplice.cz, kurátorka etnografických sbírek RMT