Aktuality - Archiv
Marieta Šmolková (1921-2022)
Zpět na seznam...
S lítostí jsme přijali zprávu, že ve středu 23. 2. 2022 zemřela v úctyhodném věku 100 let dlouholetá příznivkyně teplického muzea a velice milá a noblesní dáma paní Marieta Šmolková.
Teplická rodačka pocházela z významné židovské rodiny Blochů, do které se narodila 10. srpna 1921 jako druhá dcera Arthura Blocha, jenž v roce 1909 po smrti svého otce Bernarda převzal rozsáhlý prosperující podnik v Dubí, produkující keramiku, majoliku, kameninu a porcelán včetně cibuláku, tehdy Bloch & Co., dnes Český porcelán Dubí, a.s. Rodiče se rozvedli a našli si nové partnery. Starší sestra Hana po rozvodu bydlela s matkou Kateřinou ve vile na Masarykově ulici č. 1595/54 v Teplicích. Dům byl postaven ve dvacátých letech 20. století pro Annu Schickovou, dceru teplického stavitele Johanna Davida Ferbera a nový partner Marietiny matky Viktor Hahn ho koupil kolem roku 1930. Dům pojmenovali „Marietta“ po mladší Kateřinině dceři, která však bydlela s otcem ve vile v Dubí.
V prosinci 1941 byla Marieta se sestrou, matkou a matčiným druhým mužem transportována do Terezína. Na podzim 1944 byli deportováni do Osvětimi, kde byl matčin manžel okamžitě zastřelen. Sestry Marieta a Hana byly po týdnu v Osvětimi vybrány na práci do německého tábora Öderan. Jejich matka zemřela v Osvětimi na úplavici. V dubnu 1945 se Marieta a její sestra dostaly s evakuačními transporty zpět do Terezína. V terezínském ghettu se setkaly s otcem, kterého po většinu války chránil sňatek s nežidovskou manželkou, a společně se dočkali konce války.
Marietta se několik let po válce provdala za úředníka Jaroslava Šmolku, zůstali v Praze a prožili spolu spokojený život. Marietta pracovala v podniku zahraničního obchodu Strojimport, její manžel vykonával práci matrikáře pro Židovskou obec. V roce 1991 zažádala v restitucích o vrácení teplické vily, nesoucí její jméno. Vila od 70. let 20. století sloužila tehdy Krajskému muzeum v Teplicích jako expoziční prostory. Poté, co paní Marietta vilu získala zpět, umožnila muzeu využívat pro výstavy přízemní prostory, byla tam též instalována expozice dubského porcelánu.
Pavlína Boušková
Vila Marieta na Masarykově ulici v Teplicích
Více informací na webu Pamět národa