CZ/DE/EN

Aktuality - Archiv

Malíř a grafik Vladimír Šavel (1921-2006)


Zpět na seznam...

Aktuality - Archiv

V teplické umělecké historii je celá polovina minulého století spojena se jménem malíře a  grafika Vladimíra Šavla, od jehož narození uplyne v těchto dnech již sto let. Jeho jméno je spojeno také s mnohými výtvarnými realizacemi v architektuře a s organizováním výtvarného života nejen v Teplicích. Působil rovněž jako pedagog, nejprve v Litvínově a pak na teplické Odborné keramické škole. Své zkušenosti předával také ve výtvarném ateliéru teplické Lidové školy umění.

Vladimír Šavel se narodil 14. listopadu 1921 v Kopistech u Mostu a po absolvování výtvarného školení na Odborné škole keramické v Praze (1936–38) a na Akademii výtvarného umění v Praze (1938–39, 1945–47) se roku 1949 usadil v Teplicích.

Už od padesátých let 20. století aktivně spoluutvářel severočeskou výtvarnou scénu, jež se prezentovala také na výstavách pořádaných v teplickém muzeu. Z některých Vladimír Šavel svá díla muzeu daroval. Nákupem pak muzeum získalo soubor grafických listů s náměty z tvrdé hornické minulosti kraje z počátku jeho umělecké kariéry a grafické listy ze Šavlova širokého a jím milovaného námětového okruhu s teplickými motivy.

 Ač se Vladimír Šavel zapsal do povědomí veřejnosti především jako krajinář, životem ho provázela malba zátiší, ve které se mohl „malířsky a barevně nejvíce uvolnit“ jak uvedl výtvarný kritik a historik umění Jan Škvára, který také napsal, že se Vladimír Šavel stal  malířem – kronikářem proměn krajiny. Nejen té jemu nejbližší, drsného Krušnohoří a krajiny pod ním, ale také malebného Českého středohoří, jižních Čech nebo Šumavy. 

Bohuslava Chleborádová

Zdroj: leták k výstavě s textem Jana Škváry, nedatováno
Foto: archiv Deník.cz