Aktuality - Archiv
Kasaři na Teplicku nenechali četníky klidnými
Zpět na seznam...
Počátky mechanoskopie
V současné době Česká televize opět reprízuje seriál Antonína Moskalyka Dobrodružství kriminalistiky. Každá z 26 epizod je věnována jedné kriminalistické disciplíně. Díl čtrnáctý s názvem Mechanoskopie zavádí diváky do prostředí četníků a kasařů a představuje kriminalistickou metodu mechanoskopie a jejího průkopníka Ladislava Havlíčka.
Zrod mechanoskopie byl spojen s teplickým regionem. V letech 1924 – 1928 sloužil na četnické stanici v Baarově ulici č. p. 1382/4 v Teplicích-Šanově mladý četnický strážmistr Ladislav Havlíček (1900, Křížlice u Jilemnice – 1976, Chicago). Do Teplic byl přeložen po absolvování četnické hodnostní školy a stal se zde také psovodem. Začal systematicky vyšetřovat rozmáhající se vylupování trezorů a pokladen, k čemuž měl jako vyučený zámečník náležité předpoklady. První mechanoskopické pokusy prováděl od roku 1927. Zkoumal nástroje lupičů, nalezené na místě činu a stopy nástrojů na pancéřích vyloupených pokladen, fotografoval je a pod mikroskopem srovnával. Ujal se také vyšetřování vypáčené pokladny v továrně na pletené a punčochové zboží A. Gläsera v Košťanech, do které se pachatelé vloupali v noci na 2. dubna 1927, navrtali pokladnu, pomocí trháku ji otevřeli a ukořistili finanční obnos ve výši 74.803 Kč. Brzy podle stop lupičského nástroje, zanechaného na místě činu, Havlíček lupiče usvědčil.
V dubnu 1928 byl Havlíček převelen na četnickou pátrací stanici v Praze 3 a později na Ústřední četnické pátrací oddělení v Praze, kde působil až do roku 1941. Specializoval se na vyšetřování trestné činnosti tzv. kasařů, vedl samostatnou mechanoskopickou skupinu a stal se průkopníkem nového kriminalistického oboru mechanoskopie. V tomto oboru se stal soudním znalcem a své odborné znalosti publikoval. Již v roce 1931 vypracoval směrnici pro četnické pátrací stanice Usvědčování lupičů pokladen pomocí mikro a makrografického zvětšení stop hasáků. V roce 1940 vydal jako první učebnici mechanoskopie na světě knihu Mechanoskopie, stopy a znaky řemeslných nástrojů.
Mechanoskopie je kriminalistická metoda, zabývající se identifikací nástrojů podle zanechaných stop na místě činu. Zkoumá nerovnosti povrchu stop, způsobené plochami nástrojů, rýhy a mechanická poškození po sériově i podomácku vyráběných nástrojích (trubkových kleští, nůžkách na plech, pilníkách, vrtácích, šroubovácích, hasácích, nožích, paklíčích, páčidel apod.) a podle těchto stop, zanechaných na vypáčených trezorech, dveřích, zámcích apod. identifikuje použité náčiní.
Pavlína Boušková
https://lh2.webnode.cz/
http://www.historickykaleidoskop.cz/cetnici/cetnici-a-kasari-2.-cast.html
http://www.krimi-servis.cz/?page_id=7#havlicek
Teplitz-Schönauer Anzeiger Nr. 78, 3. 4. 1927, s. 10
- Četnický strážmistr Ladislav Havlíček (vpravo) se služebním psem Gurtem a s kolegou, snímek byl pořízen v Teplicích