CZ/DE/EN

Aktuality - Archiv

4. prosince má svátek Barborka


Zpět na seznam...

Aktuality - Archiv

V národopisné sbírce teplického muzea se nachází několik desítek lidových podmaleb. V adventním čase si připomínáme významnou světici sv. Barboru, která má svátek 4. prosince. K jejímu svátku se váže lidová tradice, podle které má svobodná dívka utrhnout několik větviček třešně - barborky. Pokud jí rozkvetou na Štědrý den, tak se dívka v následujícím roce bude vdávat.

Svatá Barbora je nejčastěji zobrazována jako mladá žena s dlouhými světlými vlasy, s královskou korunou na hlavě, kolem níž je zlatá svatozář. V jedné ruce drží zlatý kalich a ve druhé meč. Její atributy jsou věž, kalich, palmový list a paví pera. Často bývá vyobrazena ve společnosti dalších 13 pomocníků v nouzi.

O životě sv. Barbory se nedochovalo mnoho pramenů. Pravděpodobně žila a zemřela v Nikomédii jako panna a mučednice. Legenda ji uvádí jako krásnou dceru zámožného Dioskura, který byl velkým nepřítelem křesťanů, jejichž učení se Barbora snažila poznat. Dioskuros chtěl svou dceru ohlídat před jejich vlivem a uvěznil ji do věže, kde jí snad nemělo chybět nic, než svoboda. Sv. Barbora přijala křest v době, kdy byl její otec na cestách. Když to zjistil, nechal ji krutě mučit a nakonec useknout hlavu mečem. 

Sv. Barbora měla v oblasti Krušných hor silný kult, jedná se především o patronku horníků. V Chomutově se nachází chrám sv. Barbory. Pozdně gotický kostel pochází z konce 15. století. Autorem kostela je pravděpodobně stavitel Andreas Günther z Chomutova. Kostel je zajímavý tím, že nikdy nebyl úplně dostavěn. V okrese Ústí nad Labem stojí v malé obci Dubičky malebný kostel sv. Barbory, který měl v minulosti silnou poutní tradici. 

M. Valtrová Kašparová, kurátorka etnografických sbírek