Aktuality - Archiv
190. výročí narození teplického starosty Karla Stöhra (1833-1896)
Zpět na seznam...
Dovolujeme si připomenout výročí dalšího teplického starosty Karla Stöhra, od jehož narození právě dnes uplynulo 190 let.
Post starosty města Teplic zastával v letech 1864–1871 a 1882–1896 a byl jedním z nejvýznamnějších představitelů obecní správy v našem městě v 19. století. Narodil se 23. února 1833 v teplické Dlouhé ulici čp. 156. Dům nesl název „Posthof“ a byl sídlem c. k. poštovního úřadu. Stöhrové, kteří náleželi k tradičním teplickým rodinám, zastávali dědičný úřad poštmistra. Byli jím stejnojmenný otec i děd Karla Stöhra a tento post převzal také mladý Karl. Po zestátnění této instituce vedl poštovní úřad v Dubské ulici a kromě toho hospodařil na dvou velkostatcích – Poštovním a Mariánském dvoře.
Po volbách v roce 1864, v nichž na Teplicku zvítězili liberálové, byl jejich reprezentant, tehdy jedenatřicetiletý Karl Stöhr, zvolen teplickým starostou. Stal se nástupcem odstoupivšího Karla Uherra. Své posty si opět vyměnili v roce 1871, starostou se znova stal Uherr a byl jím až do své smrti v roce 1882, kdy jej opětovně vystřídal Stöhr.
Karl Stöhr sehrál na politické scéně významnou roli. Kromě toho, že více jak třicet let působil jako starosta nebo místostarosta Teplic, stál také v čele okresního zastupitelstva a v letech 1867–1892 byl poslancem českého zemského sněmu, v němž patřil k umírněným liberálům.
Byl příznivcem rozvoje průmyslu v regionu a zastáncem většího vlivu města nad správou a provozem lázní. Jeho iniciativa stála za stavbou městských Císařských lázní. Významně podporoval rozvoj školství a lékařství, umělecké, obchodní a průmyslové zájmy. V době jeho funkčního období bylo postaveno několik škol, městské jatky a dokončen vodovod. Působil v mnoha spolcích – velel nově založenému Teplickému hasičskému spolku, byl předsedou teplické místní skupiny Německého školního spolku nebo korespondenčním členem Geologického říšského ústavu.
Karl Stöhr podal písemnou rezignaci na post starosty města Teplic 5. září 1896. Důvodem byly jeho dlouhotrvající zdravotní potíže. Novým starostou se stal Stöhrův bratranec Adolf Siegmund.
Městské zastupitelstvo na svém zasedání 10. září 1896 přijalo z úcty k dlouholetému starostovi usnesení pojmenovat prostor v nové městské čtvrti v blízkosti Duchcovské ulice jako Stöhr–Platz (dnešní Moskevské náměstí). V Teplicích se ještě nacházela dvě místa, nesoucí jeho jméno – Stöhrstrasse (dnes ulice U soudu) a Stöhrkolonie (dnes Na haldách).
Za své zásluhy a služby rodnému městu byl poctěn titulem čestného občana Teplic–Šanova. Byl nositelem rytířského řádu císaře Františka Josefa, držitelem zlatého záslužného kříže s korunou a rytířského královského saského Albrechtova řádu. Zemřel 25. prosince 1896.
Pavlína Boušková