CZ/DE/EN

Výstavy

Rok osvícenské šlechty na teplickém zámku


Zpět na seznam...

výstavy

Johann Nepomuk (stavitel a zahradník) a Carl Josef (cestovatel a kreslíř) - otec a syn Clary-Aldringenové

Výročí dvou významných majitelů teplického panství 

V roce 2021 si připomínáme 195 a 190 let od úmrtí Johanna Nepomuka a Carla Josefa (otce a syna) Clary-Aldringenových. Zejména zásluhou Johanna Nepomuka se Teplice staly proslulým lázeňským městem. Carl Josef zase bohatě doplňoval zámeckou knihovnu a byl sám umělecky činný. Teplické muzeum má ve svých sbírkách část původního zámeckého mobiliáře, ze kterého při této příležitosti vystavujeme v rámci zámecké expozice portréty Carla Josefa a jeho rodinných příslušníků.

Akce byla zahrnuta do celostátního projektu NPÚ pro rok 2021 s názvem Rok osvícenské šlechty.

květen - září

- siluety čtyř kreseb na balkóně zámku a v trávníku před muzeem (kněžna Marie Christine Clary-Aldringen na balkoně teplického zámku naslouchá hluku při bourání, Anton Dettinger, perokresba; Lovecký pes, lavírovaná tuš a dvě figurální studie Carla Josefa Clary-Aldringen)

- portréty Carla Josefa Clary-Aldringena a jeho rodinných příslušníků v expozici zámeckých pokojů (v rámci prohlídek zámeku s průvodcem)

- VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA kreseb z bývalého rodového osobního archivu a grafických listů z muzejních sbírek dokumentujících zrod Teplic jako Malé Paříže na přelomu 18. a 19. století

úterý 14. září v 17 hodin a sobotu 19. 9. ve 14 hodin
Teplická zámecká zahrada v pozdním osvícenství - komentovaná prohlídka zámku a přilehlého parku

Kurátorka výstavy a průvodkyně komentované prohlídky: PhDr. Bohuslava Chleborádová