CZ/DE/EN

Výstavy

Příběh jednoho pekařství


Zpět na seznam...

výstavy

4. 11. 2022 – 12. 2. 2023 / Jízdárna teplického zámku
Výstava přibližuje existenci a provoz pekařství a cukrářství v Teplicích – Šanově ve 20. a 30. letech 20. století. Pekařství se nacházelo v domě „Zum Abendstern“ čp. 306/15 v ulici U Kamenných lázní. V tomto domě je doloženo pekařství již v 70. letech 19. století. Brzy po roce 1900 se majitelem domu stala rodina Kaschikových, která zde provozovala svůj podnik až do 2. světové války.
V červnu 1998 nabídla tehdejší majitelka domu Alžběta Parmová teplickému muzeu ke koupi soubor dochovaných předmětů z bývalé provozovny pekařství a předměty běžné potřeby rodiny Kaschikových. Teplické muzeum tak bylo obohaceno stovkami předmětů, ze kterých byla výstava uspořádána.
Součástí výstavy je ukázka interiéru pekařství a cukrářství s posezením a prodejním pultem, doplněná obrázky cukrářských výrobků, kopiemi dobového tisku a receptáři.
V další části je vystaveno vybavení pekařství a cukrářství, formy a formičky na pečivo, kuchyňské potřeby a pomůcky, nádobí, pekařské koše, cukrářské ozdoby, různé tiskoviny a dokumentace. V neposlední řadě jsou prezentovány doklady a vybavení bytu provozovatelů pekařství, jejich rodinné a osobní doklady, vybavení bytu, oděvy a oděvní doplňky, předměty osobní potřeby, bytový textil, hry a hračky, sportovní potřeby a další.

Jako doplňkový materiál k výstavě byla vydána brožura s vybranými prvorepublikovými recepty, kterou každý návštěvník obdrží ke vstupence.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 3. listopadu v 17 hodin.

Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Pavlánou Bouškovou se uskuteční ve čtvrtek 19. ledna od 17:00 v Jízdárně teplického zámku (vstup hlavním vchodem).

Kurátorka výstavy: Mgr. Pavlína Boušková

FOTOGALERIE z vernisáže

kudyznudy-RGB.jpg