CZ/DE/EN

Výstavy

Milan Žofka, keramik a sochař


Zpět na seznam...

výstavy

10. 9. – 31. 10. 2021 / III. výstavní místnost teplického zámku

Výstava vznikla u příležitosti nedožitého 75. výročí narození keramika a sochaře Milana Žofky. Představuje rozsáhlou tvorbou umělce prostřednictvím skic, kreseb, fotografické dokumentace, keramiky, modelů a plastik z muzejních sbírek a ze zápůjčky rodiny autora. Součástí instalace je ukázka částí reliéfu z bývalé budovy Geoindustrie v Proboštově. Rozměrný reliéf (6 x 3 m) pracovníci muzea zachránili v roce 2019 před demolicí. K výstavě vyšel katalog s informacemi o umělci, soupisem realizací, fotodokumentací a mapkou jeho děl v Teplicích.

Keramik a sochař Milan Žofka (1946–2018) je mosteckým rodákem, jeho umělecká činnost je však spojena s Teplicemi, kde žil a pracoval. Od počátku 70. let 20. století realizoval mnoho uměleckých děl ve spojení s architekturou, především v severních Čechách a v Praze. Podařilo se mu prosadit v tvrdé umělecké konkurenci i bez akademického vzdělání a zařadit se po bok autorů jako je např. Miroslav Houra, Ivan Záleský nebo Ivo Rozsypal, kteří byli stejně jako on členy Svazu českých výtvarných umělců. Milan Žofka byl nesmírně pracovitým a produktivním umělcem. Je autorem více jak šedesáti keramických reliéfů, fontán, zahradní keramiky a plastik do veřejného prostoru. V Teplicích je autorem téměř dvaceti děl (fontány, reliéfy, zahradní keramika), z nichž se některé dodnes bohužel nedochovaly. Žofkova autorská tvorba zdobí také mnohé soukromé interiéry a zahrady. 

Každý návštěvník k zakoupené vstupence získá katalog k výstavě.

Výstavu finančně podpořilo statutární město Teplice.

Výstava potrvá do 31. 10. 2021. 

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 9. září v 17 hodin.

Doprovodný program:

sobota 9. 10. ve 14 hod. - komentovaná procházka po stopách Žofkových děl v Teplicích (průvodce MgA. Jitka Bažantová, kurátorka výstavy)
čtvrtek 14. 10. v 18 hod. - přednáška Architektura 70. – 80. let v Teplicích (přednášející ing. arch. Jan Hanzlík nebo Mgr. Jana Tanzmannová) 
sobota 23. 10. v 10 a ve 14 hod. - workshop s tvorbou odlitku vlastního reliéfu (lektorka MgA. Iva Kolorenčová)

Tisková zpráva * Pozvánka na vernisážFotografie z vernisáže 

Článek v Teplickém deníku * Rozhovor pro Český rozhlas Sever

plakat_ZofkaII.jpg