CZ/DE/EN

Aktuality

Teplický cimes 2021 / 10. ročník


Zpět na seznam...

Aktuality

Program akcí aktuálního ročníku Dnů židovské kultury v Teplicích, z nichž některé se konají také v Regionálním muzeu v Teplicích.
Těšíme se na Vaši návštěvu!

neděle, 7. 11., 15:00
Záhadné pouto /8.11. - 28. 11./ - výstava, vernisáž, Robert Řehák, Ph.D.
Kde: Beuronská kaple Gymnázia Teplice
Při příležitosti třicátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a Českou republikou tak z podnětu Velvyslanectví Státu Izrael v ČR vznikla výstava, jejíž název Záhadné pouto vychází právě z onoho silného vztahu mezi českým a židovským národem. Námět a texty sestavil z části ze studentských disertačních prací kurátor výstavy, hebraista a diplomat Robert Řehák ve spolupráci se specialistkou na Blízký východ Irenou Kalhousovou.

úterý, 9. 11., 17:00
Ilustrované židovské anekdoty, Jiří Šimon /9.11. – 28.11./ - výstava, vernisáž
Kde: Regionální muzeum v Teplicích (III. výstavní místnost)
Svérázně humorné ilustrace Jiřího Šimona skvěle doplňují text tradičních židovských anekdot a zcela nepochybně vám vykouzlí úsměv na tváři.

středa, 10. 11., 19:00
Žaluji! (Francie, Itálie) 2019, režie: Roman Polanski - film
Kde: Kino Květen Teplice
Drama režiséra Romana Polanského Žaluji! natočené podle události známé jako Dreyfusova aféra. Příběh židovského důstojníka francouzského generálního štábu Alfreda Dreyfuse, který byl v roce 1894 nepravdivě obviněn z velezrady a odsouzen za špionáž na základě zfalšovaných důkazů, vyvolal emoce už při své premiéře na festivalu v Benátkách, kde Polanski za film Žaluji! získal Stříbrného lva.
Vstupné: 110 Kč

sobota 13. 11., 20:00
AMSTERDAM KLEZMER BAND (NL) - koncert
Kde: KNAK Teplice
Vstupné: 200/150 Kč

neděle, 14. 11., 17:00
Izraelská kuchyně - Současné trendy ve státu Izrael, šéfkuchař Noam Darom.
Kde: Hotel U Kozičky, konferenční místnost
Již tradičně pro Teplický cimes připravuje menu náš kamarád Noam!
Nutná rezervace na tel.: 724 219 200!
Vstupné: 150 Kč

středa, 17. 11., 17:00
Historie židovské kopané v Československu
Kde: Regionální muzeum v Teplicích, místnost pro návštěvníky
Beseda s autorem stejnojmenné publikace Lubomírem Králem.
Když se v roce 1922 tvořil vrcholový orgán fotbalu našeho mladého státu, „Československá associace footballová“, dělo se to na národnostním principu. Mimo již existujících svazů (českého a německé menšiny) se součástí asociace staly i další samostatné svazy menšin - maďarský, polský a z hlediska početnosti aktivních hráčů největší - židovský (založen 1921). A právě jemu je věnována tato kniha, první u nás, která se touto problematikou zabývá.

čtvrtek, 18. 11., 18:00
Židovské modlitby - přednáška, rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaše Kliment
Kde: Krušnohorské divadlo, kavárna
Židovská modlitba tak člověka vede přímo k tomu, aby zlepšil své chování. Nejprve má sám o sobě vydat upřímný soud, a když tak učiní, mění se i jeho postavení vůči Bohu.

neděle, 21. 11., 14:00
Architektura a osud teplických židů III – industriální architektura
Kde: Sraz Zámecké náměstí, morový sloup
Komentovaná jízda autobusem městem Teplice, Mgr. Pavlína Boušková, Ing. arch. Jan Hanzlík. Již tradiční cimesová ne-procházka, ale jízda! Jaké továrny a podniky se v našem městě zachovaly po teplických židovských podnikatelích?
Nutná rezervace na tel.: 724 219 200!
Vstupné: 50 Kč (jízdenka)

úterý, 23. 11., 17:30
Židé, křesťané, muslimové: Co se děje v dnešním světě - přednáška, Terezie Dubinová, Ph.D.
Kde: Regionální knihovna Teplice
„Víra, že všechny kultury jsou si rovné, a tudíž lze muslimům povolit, aby i ve Francii lpěli na svých archaických tradicích a rozvíjeli je, problém neřeší, ale naopak vytváří. Podkopává svobodu slova. Muslimové necítí loajalitu k liberálním hodnotám společnosti (např. protestují proti výuce témat Velké francouzské revoluce či holokaustu). Je čas vzdát se kulturního relativismu a trvat na tom, že absolutní hodnotou jsou lidská práva.“ (Natan Šaransky)

pondělí, 29. 11., 19:00
Moje první židovské Vánoce (Hadar Garlon) - divadelní představení, Divadlo F. X. Šaldy
Kde: Velký sál Krušnohorského divadla v Teplicích
Současná izraelská režisérka, herečka a především dramatička, Hadar Galron má velmi vřelý vztah k České republice. Rozhodla se napsat hru, která zpracovává osudy českých židovských rodin ve dvacátém století.
Ve středu jejího zájmu nestojí téma holocaustu, ale spíše to, co se zde dělo po válce. Řada lidí se musela po prožitých válečných hrůzách se svou židovskou identitou vyrovnávat – někdo se víry zřekl, jiný ji tajil, další emigrovali po roce 1948 do nově vzniklého státu Izrael. Hlavním tématem hry je tedy hledání identity v rodinách s židovskou tradicí.
Vstupné: 390/330/260 Kč