CZ/DE/EN

Aktuality

Prohlídka vykopávek na Předním Cínovci


Zpět na seznam...

Aktuality

S průběhem a výsledky archeologického výzkumu seznámí účastníky akce archeoložka teplického muzea Lucie Kursová a s dějinami Předního Cinvaldu, kaple i oltáře historik Jan Kvapil.
Termín: neděle 27. listopadu 2022 od 14 hodin
Místo: zaniklá kaple na Předním Cinvaldu (https://mapy.cz/s/musuhulahu)
Anotace: Těsně před nástupem zimy byl dokončen archeologický průzkum zaniklé poutní kaple na Předním Cinvaldu, v níž stával pozdně gotický oltář, jenž je dnes vystaven v naší muzejní expozici. Relativně mladá kaple, postavená až v roce 1887, byla zbourána v 50. letech 20. století v souvislosti se zřízením hraničního pásma. Na svátek Navštívení Panny Marie sem až do druhé světové války přicházely davy poutníků a v současnosti jsou snahy tuto tradici opět obnovit.
Na závěr akce budou odhalené sondy společnými silami zasypány. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou a neopakovatelnou příležitost shlédnout nálezy tzv. "in situ".
Archeologický výzkum byl proveden v říjnu a listopadu tohoto roku Regionálním muzeem v Teplicích ve spolupráci se spolkem Naturschutzstation Osterzgebirge z Altenbergu a byl podpořen z prostředků Bundeszentrale für die politische Bildung.
Akce se koná za KAŽDÉHO POČASÍ!
Autobusové spojení: Teplice, hl. n. 12:11 - Cínovec 12:34 (odtud pěšky cca 4 km)
Pozor! Silnice Cínovec - Fojtovice se v zimě neudržuje! Případné parkování přímo u lokality nebude z bezpečnostních důvodů umožněno.
Kontakt pro bližší informace: jankvapil@post.cz, tel. +420 732 921 250 & +49 157 52 611 600.

logo-footer-station.pngecf_logo_screen_red.pngbpb_logo_2022.jpg