CZ/DE/EN

Aktuality

Ocenění Zlatý džbánek za rok 2021


Zpět na seznam...

Aktuality

Ocenění Zlatý džbánek se každoročně udílí významným osobnostem nebo spolkům, které se zasloužily o zachování a rozvoj tradiční lidové kultury v Ústeckém kraji.

V roce 2021 byl oceněn profesor ak. mal. Jaroslav Prášil, který se věnuje paličkování, výrobě skleněných perličkových vánočních ozdob a háčkování a pletení z vrbového proutí. Je spojený s Muzeem v přírodě v Zubrnicích, které pomáhal se studenty budovat a v současné době se účastní akcí pro veřejnost, kde prezentuje tradiční řemesla.

Druhými oceněnými jsou manželé Zmítkovi, Marcel a Stanislava, kteří společně vybudovali a řídí firmu Kouzlo Vánoc. Jejich podnik sídlí v historickém centru města Krupka v Mlýnské ulici a věnuje se výrobě tradičních foukaných skleněných vánočních ozdob nad kahanem. Manželé Zmítkovi každoročně pořádají exkurze pro školy i veřejnost a tvůrčí dílny pro děti. Jejich firma je jediným výrobcem tradičních skleněných foukaných malovaných vánočních ozdob v Ústeckém kraji. Vánoční ozdoby, které vyrábí, navazují na dlouhou sklářskou tradici v Krušnohoří.

Všem oceněným srdečně blahopřejeme!

Bc. M. Valtrová Kašparová, kurátorka etnografické sbírky RMT