CZ/DE/EN

Aktuality

Malá výstava velkého umění…


Zpět na seznam...

Aktuality

20. 5. – 31. 10. 2025 / expozice gotického a barokního umění
K pravidelné péči o sbírkový fond Regionálního muzea v Teplicích patří restaurování. Každoročně jsou kurátory sbírek vybírány předměty, které potřebují zásah většího rozsahu. Vždy se jedná o umělecky nebo historicky cenné objekty, kterým staletí vzala jejich původní tvář. Ať již ztrátou původní funkce nebo vzhledu. Restaurování jim umožňuje převzetí nové identity muzejního nebo galerijního díla a zároveň představuje i novodobou podobu nejen řemeslného umění. V roce 2023 byly ze sbírky obrazů a plastik vybrány dvě hodnotné řezbářské práce staré pět staletí, které mají svým námětem vztah k teplické historii. Obě plastiky budou vystaveny v expozici gotického a barokního umění až do konce října.

Ženská postava se štíty
Kolem roku 1550
Autor neznámý
Polychromované a zlacené dřevo
Rozměry: výška 31 cm
Plastika pochází z původních sbírek Muzejní společnosti Teplice-Šanov.
Inv. č. OP 1103
Plastika je řezaná z jednoho kusu lipového dřeva. Původně byla zřejmě součástí tzv. norimberského lustru k jehož hlavní konstrukční části byla socha připevněna skrze vydlabanou část pod pasem plastiky. Kvůli značným povrchovým nečistotám a stavu polychromie, kterou tvořilo několik barevných vrstev, byla tato kvalitní řezbářská práce v roce 2024 předána k restaurování stejně jako plastika hlavy sv. Jana Křtitele.
U obou plastik byl proveden pečlivý restaurátorský průzkum, na který navazovala laboratorní analýza a poté postupné odstraňování nepůvodních barevných vrstev a pečlivé retušování, které sjednotilo celkový, konečný vzhled plastik. Restaurování odhalilo také prozatím neidentifikované znaky na štítech.

Hlava sv. Jana Křtitele
Před 1500
Autor neznámý
Rozměry: ø 37 cm, hloubka 15 cm
Plastika pochází z původních sbírek Muzejní společnosti Teplice-Šanov. V roce 1928 byla v Chomutově prezentovaná na výstavě Severočeské gotické malířství a plastika.
Inv. č. OP 1052
Hlava sv. Jana Křtitele je rovněž vyřezaná z jednoho kusu lipového dřeva a umístěná na oboustranném soustruženém podnosu potaženém stříbrem a pozůstatky zlata. Obě části jsou spojené mechanicky dvěma kovanými hřeby a také malovanými detaily, které spojují hlavu a podnos. V minulosti byla plastika napadena dřevokazným hmyzem a došlo také k překrytí původní polychromie dalšími barevnými vrstvami. Velmi realisticky pojatá plastika zachycuje v obličeji Jana Křtitele v okamžiku smrti, umocněný naturalisticky zobrazenými tepnami na krku a kapkami krve na obrubě podnosu. Tento námět byl častým tématem pozdně gotického umění a od 16. století se objevuje ve znaku města Teplic. Keramickou podobou znaku můžeme dodnes vidět na teplické radnici, kam byla umístěna v meziválečném období minulého století. Autorem je profesor tehdejší Odborné keramické školy v Teplicích Hans Lifka. Jako patron teplých vod je sv. Jan Křitel s Teplicemi spojován od středověku. Zobrazení sťaté hlavy se vztahuje k legendě o tanci Salome a její lsti, kterou docílila Janovu smrt. 

Obě plastiky restaurovala Markéta Pavlíková, jedna z předních restaurátorek České republiky. Ak. mal. Markéta Pavlíková, Ph.D. působí jako restaurátorka Národní galerie v Praze a také jako odborná asistentka Restaurátorského ateliéru Akademie výtvarných umění v Praze. Restaurovala díla malířů Mistra Litoměřického oltáře, Karla Škréty, Petra Brandla, řezbářů a sochařů Ulrika Creutze, Matyáše B. Brauna nebo Františka I. Platzera, publikuje také články v odborných časopisech.
(Zdroj: ngpraque.cz, restaurátorské zprávy. Části textové i obrazové dokumentace z restaurátorských zpráv jsou zveřejněny se souhlasem Markéty Pavlíkové)

Bohuslava Chleborádová, kurátorka podsbírky obrazy-plastika

Restaurované plastiky si mohou návštěvníci prohlédnout do 30. 10. 2025 v rámci prohlídek stálých expozic, které se na teplickém zámku konají pouze s průvodcem denně kromě pondělí každou celou hodinu od 10 do 17 hodin (mimo ve 12:00).