CZ/DE/EN

Aktuality

Košťanská zvonička řezbáře Pavla Vrculy


Zpět na seznam...

Aktuality

V rámci dokumentace tradiční lidové kultury Ústeckého kraje jsme nedávno navštívili místního řezbáře Pavla Vrculu. Zajímavostí v jeho řezbářské tvorbě je nespočet, mezi jednu z nich patří zhotovení dřevěné zvoničky, která byla instalována před čtyřmi lety u příležitosti 100. výročí vniku samostatného Československa 28. října 2018.

Pokud se chystáte na sváteční výlet, můžete zavítat do Košťan, konkrétně do části zvané Stará Střelná, kde se zvonice nalézá. Je čtyři metry vysoká a stojí na místě bývalé kapličky. Každá ze čtyř stran zvoničky má specifickou symboliku: první nese symbol československé státnosti, na dalších najdete znak města Košťany, hornictví a na poslední znak cechu sklářů.

Přejeme Vám příjemné prožití prodlouženého víkendu a šťastný návrat z výletů po krásách našeho kraje a poznávání umu současných řemeslníků, kteří tvoří v duchu tradiční lidové kultury. Její dokumentace probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a v našem regionu ji zajišťuje Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu Ústeckého kraje, které je specializovaným pracovištěm historického oddělení Regionálního muzea v Teplicích. Kontaktní osobou je Alena Hubáčková, DiS., tel.: +420 412 359 040, hubackova@muzeum-teplice.cz