CZ/DE/EN

Aktuality

1. část videodokumentace betlémářů Ústeckého kraje


Zpět na seznam...

Aktuality

Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu, vedené při Regionálním muzeu v Teplicích, má ve své náplni mapovat současné projevy tradiční lidové kultury na území Ústeckého kraje. Účelem tohoto mapování je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví. Tato péče se děje v důsledku reálné obavy ze zániku dosud přežívajících jevů tradiční regionální lidové kultury v Ústeckém kraji.
V letošním roce je pozornost zacílena na lidové tvůrce pracující se dřevem, konkrétněji na betlémáře neboť v regionu Krušnohoří má betlémářství mnohaletou tradici. Proto nám dovolte, představit vám, prvního audiovizuálně zdokumentovaného betlémáře. Stal se jím pan Jiří Šafránek z Janova u Litvínova. Řemeslu se věnuje již 50 let. Jeho tvorbu zachycuje několik fotografií, které zcela jednoznačně dokládají živou kulturu na poli tradičního lidového řemesla vonícího dřevem: betlémářství.
Toto milé setkání audiovizuálně zdokumentoval pan Martin Studecký, ze společnosti Ponte reports. Zázemím natáčecí dvouhodinovky se nám stal Zámek Valdštejnů v Litvínově, kde v natáčení dny stále ještě probíhala výstava betlémů pana Šafránka.
Dokumentace betlémářů probíhá v celém regionu Ústeckého kraje, z nasbíraných materiálů bychom v blízké budoucnosti rádi připravili ucelený video-dokument mapující betlémářů Krušnohoří a oblasti Šluknovska.
Projekt probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.